طراحی صنعتی

طراحی صنعتی چیست؟ چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ آیا با ویژگی های آن آشنا هستید؟ طراحی صنعتی در واقع به توسعه یافتن برخی از محصولات تولیدی از جمله خودرو یا لوازم خانگی می‌ پردازد. به بیان دیگر به تغییر شکل یافتن یک محصول مورد نظر، طراحی صنعتی گفته می شود. در این جا ویژگی های آن و مواردی که می توان از طراحی  استفاده کرد و غیره را بررسی می کنیم.

اشاره کردیم که طراحی صنعتی به توسعه پیدا کردن برخی از محصولات از جمله خودرو و یا لوازم خانگی می پردازد و در واقع می‌ توان گفت که به تغییر شکل پیدا کردن نوع خاصی محصول گفته می شود، مثلاً ممکن است با ایجاد کردن تغییراتی در یک صندلی یا میز راحتی زیبایی و جذابیت بیش تری را به آن اضافه کرد. لپ تاپ و کامپیوترها در حال حاضر از اصلی ترین ابزارها جهت انجام دادن طراحی صنعتی هستند.

توانایی ها و خلاقیت های لازم برای طراحی صنعتی

طراحی صنعتی یکی از رشته های جذاب و پرطرف دار محسوب می شود که دانشجویان زیادی تمایل به تحصیل در این رشته دارند. نکته اساسی و مهم در خصوص این رشته وجود دارد و آن هم توانایی، خلاقیت و نوآوری بودن فرد جهت انجام این کار می باشد. به طوری که فردی که طراحی را انجام می‌ دهد باید از رشته صنعت و هنر همزمان در درک کافی را داشته باشد و بتواند طراحی را به خوبی مدیریت کند‌. در علوم دیگری از جمله شیمی، فیزیک، زیست شناسی، هندسه نیز باید به طور مختصر آشنایی داشته باشد. یعنی فردی که به این رشته می پردازد، باید تمامی جوانب کار را بسنجد و ذهنی کاملاً خلاق جهت این کار داشته باشد.

گرایش های زیر مجموعه طراحی صنعتی

رشته طراحی صنعتی معمولاً به گرایش های متعددی نیز تقسیم می شود که عبارتند از:

  1. طراحی محصول

در این زیر گروه از طراحی صنعتی به طراحی کردن برخی محصولات مانند مبلمان، لوازم صوتی و تصویری، لوازم خانگی، نوشت افزار، برخی ماشین های اداری، اسباب بازی ها و غیره پرداخته می شود.

  1. طراحی دکوراسیون

طراحی دکوراسیون شامل طراحی کردن دکوراسیون های اداری، خانگی، تجاری و غیره می شود.

  1. طراحی محیطی

در طراحی محیطی مبلمان و فضا، نحوه چیدمان فضاهای زیر مجموعه چیدمان شهری مانند نمایشگاه ها، پارک ها، ایستگاه های تاکسی و اتوبوس، تاسیسات ترافیکی و غیره مدنظر قرار می گیرد.

  1. طراحی خودرو

در طراحی خودرو نیز نمای داخلی و حای بدنه خودرو مطرح است.

  1. طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی به بسته بندی کردن برخی از محصولات و کالاها می‌ پردازد.

  1. طراحی اصلاحی

در طراحی اصطلاحی اصلاح کردن برخی از خصوصیات فرم یا عملکردی محصولات مختلف جهت بهبود پیدا کردن کارایی های آن ها مطرح می شود.

 

رشته طراحی صنعتی

سبک ها، متدها و الگوها در طراحی صنعتی

متدها و الگوهای مدنظر در این رشته عبارتند از:

در این روش طراحی صنعتی از همه متدهای کاملا پیشرفته و یا فوق پیشرفته جهت طراحی کالا و محصول استفاده می شود.

در این شیوه طراحی محصولات و کالاهای مختلف طبق فرم زندگی و عملکرد افراد و با توجه به برخی ویژگی ها در ظاهر گیاهان و جانوران می شود.

خصوصیات طراحان صنعتی

چون طراحی صنعتی نیازمند به خلاقیت، ابتکار عمل و نوآوری دارد، بنابراین افرادی که جذب این رشته می شوند و به آن می پردازند، از ایده پردازی، خلاقیت، ابداع و ابتکار بالایی برخوردار هستند که می توانند در این رشته فعالیت کنند. می دانیم که در پروژه های طراحی کردن همواره یک مخاطب به غیر از فرد طراح و یا یک علت خارجی نیز وجود دارد که نیاز پیدا کردن به طراحی را مطرح می کند. از طرفی طراحی کردن صرفا به جهت برطرف کردن نیازهای مخاطبان از مهم ترین و اصلی‌ ترین دلایل محسوب می شود.

سخن پایانی

در متن بالا درباره طراحی صنعتی و زیر شاخه های مختلف این رشته، انواع طراحی کردن و نحوه انجام آن مورد بحث قرار گرفت. گفتیم این رشته به زیر شاخه های متعددی تقسیم بندی می شود که هر کدام جهت طراحی کردن در زمینه های بخصوصی کاربرد دارند. با مراجعه به سایت لیزر پارس تک بیش تر با این رشته پرطرف دار آشنا شوید.

مطالب مرتبط : حک لیزری 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =