حک فلز چیست؟ با حکاکی بر روی فلزات آشنا هستید؟ می دانید حک فلز جهت چه کاری استفاده می شود؟ جم فلز یت حکاکی بر روی فلزات نوعی روش چاپی به طور کاملا دستی می باشد که از آن جهت حک کردن حروف، کلمات تصاویر و غیره استفاده می کنند‌. سابقه این صنعت جذاب و فنی به قرون وسطا می رسد. در این جا بررسی حک فلز، روش های انجام و کاربردهای آن و غیره را انجام می دهیم.

اشاره کردیم که حک فلز یا حکاکی بر روی فلزات به نوعی شیوه جهت چاپ های دستی گفته می شود که طی آن می توان حروف، کلمات و تصاویر مختلف را بر روی صفحات مورد نظر حک کرد. سابقه استفاده کردن از این روش، ساختن و ایجاد کردن نقش نگار بر روی زینت آلات و اسلحه ها در قرون وسطا برمی گردد. قدیمی ترین نمونه هایی که به این روش ساخته شده اند از جنس ورقه های مسی بوده‌ اند.

جهت آشنایی بیشتر با خدمات شرکت لیزر پارس تک کلیک کنید

انواع روش های حک فلز

در حال حاضر حل فلزات با روش های مختلفی انجام می شود از جمله:

  1. حکاکی لیزری

جدیدترین، گران ترین و البته کامل ترین روش حک فلز نوع حکاکی لیزری است که در این شیوه چاپ کردن با روش استفاده از لیزر انجام می شود. در این شیوه هیچ محدودیتی جهت چاپ کردن نوشته ها برخی از بارکدها و اشکال گرافیکی نداریم. دستگاه های لیزر نیز از لحاظ تولید کردن منبع لیزر به چند دسته طبقه بندی می شوند، مانند:

هر کدام از این سه شیوه در مراحل مختلف حک استفاده می شوند و کاربردهای مختلفی دارند.

  1. حک مکانیکی بر روی فلز

حک های مکانیکی نوع سنتی حکاکی محسوب می شوند و بر روی فلزات سخت از جمله انواع پلاستیک های سخت، انواع فلزات و چوب ها قابل استفاده هستند. در این شیوه یک سوزن تنگستنی استفاده می شود که به وسیله الکتروموتورها قابلیت حرکت کردن دارد و می تواند چاپ مورد نظر ما را به طور فیزیکی و با استفاده از شیوه های مختلف زیر انجام دهید.

  1. حک ضربه ای

در حک ضربه‌ ای سوزن تنگستنی با استفاده از فرکانس های بسیار بالا بر روی محصول مورد نظر ضربه می زند و چاپ مورد نظر ما به صورت دائمی و با سرعت قابل قبول چاپ می شود.

  1. حک اسکرایب

در حک اسکرایب سوزن بر روی محصول و ورقه مورد نظر نفوذ می کند و با حرکت کردن خود می تواند سطوح محصول را کاملاً بخراشند. چاپی که با این شیوه ایجاد می شود، بدون صدا و با رزولوشن خوب می باشد.

  1. براده برداری

در روش براده برداری، سوزن بر روی سطح مورد نظر با سرعت خوب و بالایی می چرخد و به وسیله براده برداری کردن از سطوح محصول می تواند چاپ دلخواه ما را انجام دهد.

  1. حک پرسی بر روی فلز

حک پرسی در زیر مجموعه های مکانیکی قرار دارد، اما شیوه آن با حک مکانیکی کمی متفاوت است و در مقایسه با شیوه های معرفی شده در بالا قابلیت چاپ کردن اطلاعات متغیر را بر روی محصول ندارد.

  1. حک الکتروشیمیایی

در حک الکتروشیمیایی برای چاپ کردن از ویژگی و قدرت خورندگی برخی مواد شیمیایی بهره می گیرند، یعنی اطلاعاتی که قصد داریم آن ها را چاپ کنیم، به طور شابلون تهیه و بر روی محصول قرار داده شده و به وسیله برخی از پدها و مواد شیمیایی دستگاه اکسیداسیون بر روی صفحه مورد نظر حرکت می کند. شیوه حک الکتروشیمیایی کم عمق و ظریف است.

  1. حک پاششی

در این روش با پاشیدن ذرات در روی صفحه، کار انجام می شود و نیاز به استفاده از شابلون نیست. معروف ترین و پرکاربردترین شیوه در حک پاششی سند بلاست می باشد که با استفاده کردم از ماسه حکاکی انجام می شود. انجام این روش بر روی شیشه هم امکان پذیر است.

حک فلز چگونه انجام میشود؟

جمع بندی

در متن فوق حک فلز، روش های مختلف حک فلز، ویژگی های حک فلز و برخی از بایدها و نبایدهای این شیوه حکاکی مورد نقد قرار گرفت. گفتیم که امروزه حکاکی فلزات با روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام ویژگی هایی دارند و ممکن است برای کار خاصی متناسب باشند. با مراجعه کردن به سایت لیزر پارس تک بیش تر با حک فلز و روش های مختلف آن آشنا شوید.

مطالب مرتبط

برش co2

جوش لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =